معرفی کتابخانه
 

کتابخانه مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر سمنان از سال 1368 در محل ساختمان بیمارستان فاطمیه (س) سابق و با عنوان کتابخانه بیمارستان فاطمیه تاسیس و آغاز به فعالیت نمود. در سال 1392 با جابجایی و نقل مکان بیمارستان فاطمیه (بخش های داخلی) و در سال 1393 با انتقال بخش های جراحی از بیمارستان امیرالمومنین (ع) به محل کنونی (مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر) کتابخانه نیز به این مرکز منتقل و متمرکز شده و با عنوان کتابخانه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر مشغول به فعالیت می باشد.

کتابخانه بیمارستان در طبقه 1- (منفی یک) واقع شده است.

شماره شابکا کتابخانه (شناسگر استاندارد بین المللی کتابخانه ها ثبت شده در مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور) 201720007- IR می باشد.

مساحت کتابخانه حدود 200 متر مربع است که شامل بخش مخزن ،بخش مرجع ، سایت رایانه و اطلاع رسانی، میز گردش منابع (امانت) و سالن مطالعه (که با مخزن ادغام است) می باشد.

کتابخانه این مرکز با حمایت های بی شائبه معاونت آموزشی و پژوهشی بیمارستان، بكارگیری شیوه‌های نوین كتابداری، اطلاع‌رسانی و تكنولوژی، استفاده بهینه از نیروی انسانی، منابع و امكانات و در راستای اهداف آموزشی پژوهشی بیمارستان، به عرضه خدمات می پردازد.

این خدمات شامل:

مجموعه سازی:

انتخاب، سفارش و خرید منابع كتابخانه از قبیل كتاب، مجلات، منابع الكترونیكی و ... به منظور دستیابی به مجموعه ای غنی، بر اساس نیازسنجی از گروه های استفاده كننده كتابخانه 

خدمات فنی:

سازماندهی و طبقه بندی مواد و منابع كتابخانه ای که تحت نظمی یكسان به منظور تسهیل در بازیابی منابع، براساس استاندارد جهانی NLM )كتابخانه ملی پزشكی آمریكا) صورت گرفته است. در واقع مستند سازی موضوعات براساسMedical Subject Heading (MeSH) می باشد، ‌بعد از این مرحله اطلاعات كلیه منابع موجود وارد نرم افزارگردیده و بعد از مراحل آماده سازی، آماده امانت دادن است

خدمات عمومی: 

شامل گردش مدرک (امانت، تمدید، رزرو منابع) و پیگیری های لازم

خدمات اطلاع رسانی:

 شامل پایگاه های اطلاعاتی ، همایش ها ..

خدمات مرجع: 

راهنمایی، مشاوره و معرفی منابع مناسب جهت بازیابی پاسخ مناسب

 

کتابخانه بیمارستان در تقسیم بندی انواع کتابخانه ها ، یک کتابخانه تخصصی محسوب می شود و سيستم كتابخانه به صورت مخزن باز مي باشد. به دنبال راه اندازی سیستم یکپارچه کتابخانه دیجیتال آذرخش در سال 1393 در کلیه کتابخانه های دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، به منظور یکپارچه سازی خدمات ارائه شده در کتابخانه های تابعه دانشگاه، ارائه خدمات در این کتابخانه از جمله بخش امانت به صورت الکترونیکی انجام می گیرد.

مراجعین کتابخانه اساتید گروه های داخلی، جراحی، قلب و ...، اساتید و مربیان رشته های پیراپزشکی، دستیاران داخلی، دانشجویان پزشکی در مقاطع مختلف و دانشجویان رشته های ارشد پرستاری ویژه و اورژانس و کارشناسی سایر رشته ها از جمله پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، فوریت های پزشکی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، علوم آزمایشگاهی، فیزیوتراپی، مدارک پزشکی و ... و همچنین پرسنل بیمارستان می باشند.

با وجود سیستم تحت وب آذرخش کتابخانه امکان عضویت همه اساتید، همکاران و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان و نیز دانشجویان پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان، امکان پذیر گردیده است. همچنین امکان استفاده از منابع برای پزشکان و پیراپزشکان غیروابسته به دانشگاه علوم پزشکی سمنان در داخل کتابخانه امکان پذیر است.

 منابع کتابخانه اغلب در حوزه های موضوعی پزشکی عمومی ، تخصصی و فوق تخصصی داخلی و جراحی و پرستاری و پیراپزشکی می باشد .منابع موجود در کتابخانه شامل منابع چاپی (کتاب و پایان نامه  و نشریه های پزشکی) و منابع غیر چاپی (سی دی های محتوی کتاب های الکترونیک، منابع و پایگاه های آنلاین تهیه شده توسط وزارت بهداشت و درمان شامل کتاب ، ژورنال و مولتی مدیا ، منابع پزشکی مبتنی بر شواهد ...) است. مجلات دانشگاهی کشور نیز از طریق وب سایت نشریات و نیز پایگاه sidو medlibقابل دسترس می باشد.

·         تعداد کتب فارسی :     2900 نسخه

·         تعداد کتب لاتین :     1850 نسخه

·         تعداد ebook:        238 حلقه سی دی

·         تعداد پایان نامه :   340  عنوان (نسخه)

 

 کتب الکترونیک لاتین :  امکان دسترسی به آخرین ویرایش کتب مجموعه بزرگ انتشارات Elsevierاز طریق پایگاه clinicalkey   و clinicalkey for nursingبه صورت آنلاین نیز وجود دارد.

 مجلات الکترونیک لاتین : دسترسی به صورت الکترونیک بوده و از طریق پایگاه های اطلاعاتی معتبر از قبیل sciencedirect, wiley, springer, scopus, web of science.. قابلیت دسترسی دارند.

مجلات فارسی :غالبا از طریق پورتال دانشگاه ها و وبسایت های مجلات به صورت رایگان قابل دسترس هستند. همچنین امکان جستجوی مقالات از طریق دو پایگاه  sid وmedlib   وجود دارد.

 

·          پایگاه های اطلاعاتی قابل دسترس در حال حاضر :

Scopus, web of science(ISI), sciencedirect, uptodate. clinicalkey, springer, wiley, ProQuest, clinicalkey for nursing, ,OVID, Cochrane library,new England journal of medicine

سایر خدمات و امکانات کتابخانه :

·          تهیه فهرست روزآمد کتب مرجع کتابخانه

·          تهیه فهرست روزآمد عناوین همایش های داخلی (پزشکی و پیراپزشکی)

·          تهیه پمفلت ،راهنما و پوسترهای آموزشی آشنایی با پایگاه های اطلاعاتی

·          برگزاری کارگاه هایی جهت آموزش نحوه جستجو در پایگاه های اطلاعاتی پزشکی به اساتيد ، دانشجويان و كاركنان

·          اطلاع رسانی در خصوص پایگاه های اطلاعاتی

·          آموزش و راهنمایی کاربران در خصوص برنامه های ENDNOTE،WORD, POVERPOINT

·        

·          تعداد رایانه : 20 سیستم متصل به اینترنت (2سیستم در اتاق مرجع، 16 سیستم در سایت، 2 سیستم در ایستگاه امانت و مسئول کتابخانه) مجهز به پرینتر و اسکنر

·          دسترسی به اینترنت: به دو صورت lan  و wifi

·          ساعت کاری کتابخانه: 7:30  الی 14  و 17 الی 22  ( در تعطیلات رسمی کتابخانه سرویس دهی ندارد)

   

   نیروی انسانی: یک نفر: خانم کاشیان (کارشناس علوم اطلاعات و دانش شناسی) مسئول کتابخانه

 

آدرس: سمنان، شهرک گلستان، بالاتر از میدان الغدیر، انتهای خیابان امین، بیمارستان کوثر، کتابخانه

شماره تماس: 5-33437821-023 داخلی 2207

به روز رسانی اطلاعات : مرداد 1395

 

 

 

نظرسنجی
اولویت اول شما در انتخاب بیمارستان کوثر جهت درمان کدام است؟

حضور پزشکان متخصص و ماهر
پرسنل متعهد، وظیفه شناس و پاسخگو
برخورداری از تجهیزات تشخیصی و درمانی مناسب
داشتن تجربه یا خاطره خوب از بیمارستان کوثر

بیمه
بیمه های طرف قرارداد
سوابق بیمه تامین اجتماعی
آموزش
آموزش و فرهنگ سازی سلامت
طرح تحول نظام سلامت
پایگاه اطلاع رسانی طرح تحول نظام سلامت
تور مجازی
تور مجازی بیمارستان کوثر سمنان
1101099 : کل بازدید 368 : بازدید امروز 0.33 : زمان بارگزاری صفحه 1520 : بازدید این صفحه 21 : بازدیدکنندگان آنلاين