فهرست عناوین کتب مرجع به روز رسانی شد 

فهرست عناوین کتب مرجع پزشکی کتابخانه به روز رسانی گردید. این فهرست شامل عناوین کتب مرجع پزشکی فارسی و لاتین  موجود در کتابخانه مرکز کوثر بوده که نشان دهنده وجود نسخه چاپی و الکترونیک ( PDF)  و زمان انتشار آخرین ویرایش کتاب نیز می باشد. به تناسب توالی انتشار ویرایش جدید کتب و نیز تهیه آن توسط کتابخانه ، این فهرست به روز رسانی می گردد.این فهرست در آبان 1400 به روز رسانی شده است .جهت مشاهده فهرست به بخش کتب مرجع پزشکی سایت کتابخانه مراجعه کنید.

 

 •  
  • انتشار شماره جدید خبرنامه کتابخانه کوثر
  • نهمین شماره خبرنامه فصلی کتابخانه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر مربوط به تابستان1400منتشر شد. هدف از تدوین و نشر این خبرنامه، اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید مرتبط با حوزه اطلاع رسانی پزشکی می باشد .اطلاع رسانی از طریق اتوماسیون اداری ، سایت  و پیام رسان در فضای مجازی صورت گرفته است .جهت مشاهده و دانلود محتوا به بخش خبرنامه الکترونیکی صفحه کتابخانه در سایت بیمارستان کوثر مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

تدوین راهنمای جدید و روزآمد پایگاه uptodate 

راهنمای جدید و روزآمد پایگاه uptodate توسط خانم کاشیان کارشناس و مسئول کتابخانه کوثر در تیر ماه 1400 تهیه و تدوین

 و با درج در سایت ، فضای مجازی و اتوماسیون اداری اطلاع رسانی گردید.

 

 

 

تدوین راهنمای جدید و روزآمد PICO ابزاری مفید برای طرح سوالات بالینی  

راهنمای جدید و روزآمد PICO توسط خانم کاشیان کارشناس و مسئول کتابخانه کوثر در تیرماه 1400 جاری تهیه و تدوین و با درج در سایت ، فضای مجازی و اتوماسیون اداری اطلاع رسانی گردید.

 

 
 
 
 
 
 
 

خبرنامه کتابخانه مرکز کوثر 2 ساله شد : انتشار هشتمین شماره از خبرنامه کتابخانه کوثر 

 خبرنامه فصلی کتابخانه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر به همت خانم کاشیان کارشناس و مسئول کتابخانه بیمارستان کوثر تهیه و تدوین می شود و تنها خبرنامه کتابخانه ای در سطح دانشگاه علوم پزشکی سمنان می باشد .هشتمین شماره مربوط به بهار 1400 می باشد که در پایان این فصل منتشر شده است. هدف از تدوین و نشر این خبرنامه، اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید مرتبط با حوزه اطلاع رسانی پزشکی می باشد .جهت مشاهده و دانلود محتوا به بخش خبرنامه الکترونیکی صفحه کتابخانه در سایت بیمارستان کوثر مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

رونمایی از سامانه جامع طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور 
سامانه جامع طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی کشور با نام انگلیسی Research Proposal Information System و مخفف RPIS از اسفند ماه سال 1398 توسط مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طراحی و پیاده‌سازی شد. سامانه پس از بازبینی و تکمیل در آذرماه 1399 در دسترس عموم قرار گرفت.
 
 
 
اخبار uptodate در یک نگاه 
در اقدامی مناسب کارشناس مسئول کتابخانه کوثر به گردآوری جدیدترین اخبار حوزه پزشکی از پایگاه uptodate نموده است. با توجه به اینکه اطلاعات در علم پزشکی با سرعت بالایی در حال تغییر و روزآمد شدن است و پزشکان و پژوهشگران نیازمند دسترسی سریع به این اطلاعات هستند پایگاه uptodate در بخش what s new به ارائه جدیدترین اخبار حوزه پزشکی در 26 موضوع می پردازد.بر این اساس خانم کاشیان کارشناس کتابخانه مرکز کوثر با بررسی و کنترل این 26 موضوع ، به گردآوری جدیدترین اخبار هر مقوله در ماه جاری و در دو شماره پرداخته و در محتوایی با عنوان " اخبار uptodate در یک نگاه"  ارائه نموده است.اولین شماره مربوط به ماه september  می باشد.
 
 
 
  •  
  • انتشار شماره جدید خبرنامه کتابخانه کوثر
  • پنجمین شماره خبرنامه فصلی کتابخانه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر مربوط به تابستان1399منتشر شد. هدف از تدوین و نشر این خبرنامه، اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید مرتبط با حوزه اطلاع رسانی پزشکی می باشد .اطلاع رسانی از طریق اتوماسیون اداری ، سایت  و پیام رسان در فضای مجازی صورت گرفته است .جهت مشاهده و دانلود محتوا به بخش خبرنامه الکترونیکی صفحه کتابخانه در سایت بیمارستان کوثر مراجعه نمایید.
 •  

 

 

 •  
  •  
  • نتایج نظام رتبه بندی جهانی وبومتریکس دانشگاه های علوم پزشکی کشور در ماه جولای ۲۰۲۰ اعلام شد 
  • نظام رتبه‌بندی جهانی Webometrics به ارزیابی حضور پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها در وب از طریق وب سایت‌‌های دانشگاهی آنان می‌پردازد. 
    براساس این رتبه بندی، سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی و مشهد به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم کشوری را در گروه علوم پزشکی کسب نموده‌اند. 
   دانشگاه علوم پزشکی سمنان در نتایج جدید رتبه بندی جهانی Webometrics در ماه جولای ۲۰۲۰، رتبه 33 کشوری را در میان 67 دانشگاه علوم پزشکی کسب کرده است .نتایج اخیر در آدرس http://www.webometrics.info موجود است.

 •  
 •  
 •  راهنمای چندرسانه ای کووید 19 و دیابت منتشر شد
 • در راستای اطلاع رسانی آموزشی، راهنمای چندرسانه ای کووید 19و دیابت توسط پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری شرکت مهندسی فرآیدا در فرمت کتاب الکترونیکی ePUB3 به شکل چندرسانه ای و تعاملی در دسترس عموم قرار داده شد.حاوی مطالب آموزشی تعاملی به شکل متن، پادکست، عکس، کلیپ، موشن گرافی و مصاحبه در زمینه پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در بیماران دیابتی و توصیه های  تغذبه ای ، بهداشت روانی و روزه داری در شرایط همه گیری  این بیماری است.

  علاقمندان پس از عضویت در سایت کتابخانه آنلاین ساینیتو (SCINiTO) می توانند  نسخه الکترونیکی کتاب را مطالعه کنند.

  دریافت رایگان راهنمای چند رسانه ای کووید-19 و دیابت

 

 

 

در سال جاری سه شبکه علمی -اجتماعی دیگر در سامانه علم سنجی (بخش شناسه های آکادمیک ) افزوده شده است

اعضای هیات علمی می توانند با ثبت نام در هفت شبکه اجتماعی علمی دنیا به صورت جداگانه و ایجاد پروفایل اختصاصی، آثار منتشر شده علمی خود را به آسانی در شبکه جهانی وب در معرض مشاهده و استفاده علاقمندان قرار دهند.

موارد مشخص شده با رنگ زرد سه وبسایت جدید هستند. 

اطلاع رسانی این خبر از طریق سایت کتابخانه و فضای مجازی صورت گرفته است.

 

 

https://www.researchgate.net/         https://scholar.google.com/          https://publons.com/         https://orcid.org/ 

  https://www.semanticscholar.org/            https://www.mendeley.com/            https://academic.microsoft.com/home

 

 

 

جدیدترین مقادیر شاخص ضریب نفوذ یا Impact Factor   

 موسسۀ Clarivate Analytics صاحب امتیاز پایگاه معتبر WOS، ویرایش 2020 فهرست ضریب نفوذ یا Impact Factor جدید مجلات برای سال 2019 را منتشر کرد. بالاترین IF مربوط به مجله CA-Cancer journal for clinicians با ایمپکت فکتور  292.278 است که نسبت به سال گذشته (223/679) رشد زیادی داشته است.دومین نشریه برتر این لیست NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE با ایمپکت فکتور 74.699 می باشد .

 

برترین مجله ایرانی در این لیست، فصلنامه Journal of Nanostructure in Chemistry با ایمپکت فکتور 4.077 می باشد. مجله International Journal of Health Policy and Management نیز در رتبه دوم رتبه بندی مجلات ایرانی قرار دارد. این ماهنامه در سال گذشته رتبه اول را کسب کرده بود. 

 

 

 

 

  تدوین را اهنمای جدید " ابزارهای ژورنال یاب"

راهنمای جدید و روزآمد " ابزارهای ژورنال یاب" توسط خانم کاشیان کارشناس کتابخانه کوثر تهیه و تدوین شده استو با درج در سایت ، فضای مجازی و اتوماسیون اداری اطلاع رسانی گردید.

 

 

 

 

 • انتشار شماره جدید خبرنامه کتابخانه کوثر

خبرنامه کتابخانه کوثر یک ساله شد. شماره 3و 4 این خبرنامه مربوط به زمستان 98 و بهار 99 توسط کارشناس کتابخانه تهیه

و با درج در سایت ، فضای مجازی و اتوماسیون اداری اطلاع رسانی گردید.

 

 

 

 

  • اطلاع رسانی در مورد coronavirus  COVID-19

موسسه انتشاراتی معتبر Elsevier از ابتدای فوریه 2020 به صورت رایگان به ارائه جدیدترین اطلاعات در خصوص ویروس corona پرداخته است.

همچنین پایگاه point of care  و مبتنی بر شواهد uptodate‌ به انتشار تاپیکی مرتبط با  ویروس corona مبادرت نموده که به صورت مستمر روز آمد می شود.

 

 

 • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو 

معرفی پایگاه uptodate ، آشنایی با این پایگاه و بخش های مختلف آن و نحوه جستجو و بازیابی topic ها ، گایدلاین ها، تصاویر و ECG   

  • برگزاری کارگاه جستجوی پیشرفته در پایگاه های اطلاعاتی بالینی

کارگاه جستجوی پیشرفته در پایگاه های اطلاعاتی بالینی جهت اساتید و کتابداران دانشگاه علوم پزشکی سمنان در کتابخانه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر برگزار می شود.زمان برگزاری کارگاه یکشنبه چهارم اسفند می باشد.در تصویر مقابل اطلاعات تکمیلی کارگاه قابل مشاهده است.  اطلاع رسانی از طریق نامه اتوماسیون، نصب اطلاعیه در تابلو اعلانات و نیز فضای مجازی صورت گرفته است. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو 

معرفی پایگاه RomeO جهت آشنایی بیشتر با خط مشی ها و سیاست های ناشران در خصوص شرایط دسترسی آزاد در راهنمایی با عنوان "آشنایی با RomeO  "

 

  • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو 

 سامانه ژورنال یاب RICeST توسط مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز، در جهت یاری رساندن به پژوهشگران، دانشجویان و اعضای هیأت علمی کشور، ایجاد و راه اندازی شده است. برای دسترسی رایگان به این سامانه به آدرس https://journalfinder.ricest.ac.ir/ مراجعه نمایید.

 

 

 • اطلاع رسانی در مورد کتاب های حوزه پزشکی که به زودی منتشر می شوند    coming soon

  کتابخانه این مرکز کتاب های حوزه پزشکی پرکاربرد و رفرنس را که به زودی (در یک سال آینده) منتشر خواهند شد تحت عنوان coming soon در بخش اخبار کتابخانه، نصب در تابلو اعلانات ، نامه اداری و فضای مجازی اطلاع رسانی می کند.

 • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو

 

راهنمایی جهت آشنایی بیشتر کاربران با برخی شاخص های کاربردی در رتبه بندی مجلات ، توسط کارشناس مسئول کتابخانه کوثر تهیه شده است. با توجه به اهمیت مبحث journal metrics در دو پایگاه استنادی WOS‌ و SCOPUS‌  این راهنما تدوین شده است.

 

 

 • اطلاع رسانی در مورد تازه های کتاب

در بخش اخبار کتابخانه در خصوص جدیدترین کتاب های لاتین انتشاریافته و دسترسی به متن کامل آن از طریق" سامانه منبع یاب" اطلاع رسانی می گردد. 

ویرایش 2020 کتب ذیل درپایگاه clinicalkey در پاییز امسال به روز رسانی شده و دسترسی به متن کامل آن ها در این پایگاه امکان پذیر می باشد.

 Gojdman Cecil Medicine

Miller s anesthesia

Brenner and Rector's The Kidney

 

 • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو
 •  راهنمای معرفی و نصب افزونه scholar button که جهت دسترسی سریع تر به موتور جستجوی گوگل پژوهشی طراحی شده است توسط کارشناس کتابخانه کوثر تهیه گردیده است .

 • دسترس پذیری یکی از کتب معرفی شده در بخش coming soon تازه های کتاب   

   

از میان کتب معرفی شده در بخش coming soon کتاب secrets endocrinology از طریق پایگاه clinicalkey  قابل دسترس و مشاهده است.  

 

 

 • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو  

اطلاع رسانی در مورد ابزار های point of care

در راستای ارائه اطلاعات مفید و کابردی ، کتابخانه این مرکز اقدام به تهیه راهنمایی جهت آشنایی بیشتر کاربران با ابزارهای point of car نموده است.                            

         اطلاع رسانی در مورد کتاب های حوزه پزشکی که به زودی منتشر می شوند    coming soon

کتابخانه این مرکز کتاب های حوزه پزشکی پرکاربرد و رفرنس را که به زودی (در یک سال آینده) منتشر خواهند شد تحت عنوان coming soon در بخش اخبار کتابخانه، نصب در تابلو اعلانات ، نامه اداری و فضای مجازی اطلاع رسانی می کند.

 • اطلاع رسانی مطالب و اطلاعات مفید در حوزه پژوهش و جستجو

راهنماها و مطالب مفید در حوزه پژوهش و جستجوی اطلاعات که توسط کارشناس مسئول کتابخانه تهیه و تدوین می شود به نحو مقتضی از قبیل نامه اتوماسیون، فضای مجازی، درج در بخش اخبار کتابخانه ،نصب در تابلو اعلانات و نیز پست الکترونیک معاونت تحقیقات و فناوری جهت علاقمندان ارسال و اطلاع رسانی می گردد.

 • اطلاع رسانی در مورد تازه های کتاب

در بخش اخبار کتابخانه در خصوص جدیدترین کتاب های لاتین انتشاریافته و دسترسی به متن کامل آن از طریق" سامانه منبع یاب" اطلاع رسانی می گردد. 

 • اطلاع رسانی در مورد همایش های پزشکی ایران

هر ساله فهرست عناوین همایش های پزشکی ایران با جزئیات مورد نیاز هر همایش توسط کارشناس کتابخانه تهیه و به اساتید گروه ها ، دانشجویان و کارکنان از طریق مکاتبات اداری، درج در قسمت همایش ها و اخبار سایت کتابخانه و نیز تهیه نسخه چاپی فهرست جهت کتابخانه اطلاع رسانی می گردد.

 • اطلاع رسانی در مورد فهرست روزآمد کتب مرجع پزشکی کتابخانه

هر ساله فهرست عناوین کتب مرجع پزشکی به تفکیک موضوعی و با توجه به انتشار ویرایش جدید کتب و تهیه آن ها توسط کتابخانه تهیه و روزآمد گشته و از طریق مکاتبات اداری، درج در قسمت کتب مرجع و اخبار سایت کتابخانه و نیز تهیه نسخه چاپی فهرست جهت کتابخانه اطلاع رسانی می گردد.

 • اطلاع رسانی در مورد فصول روزآمد شده برخی از کتب مرجع

کارشناس کتابخانه در جهت اطلاع رسانی به موقع و صرفه جویی در زمان و وقت اساتید اطلاعات فصول روزآمد شده و تغییرات ویرایش های جدید برخی از کتب مرجع پزشکی بویژه کتب انتشارات Mc GRAW HILL را تهیه و در قالب مکاتبات اداری، درج در قسمت اخبار سایت کتابخانه و نیز به صورت شفاهی و گاها فضای مجازی اطلاع رسانی می نماید.

 • اطلاع رسانی کارگاه های آموزشی کتابخانه

  کارگاه های آموزشی کتابخانه از طریق نامه اداری، نصب در تابلو اعلانات کتابخانه و گروه های آموزشی بیمارستان و گاها فضای مجازی و پیامک بیمارستان اطلاع رسانی می گردد.

 • اطلاع رسانی کتب الکترونیک

کارشناس کتابخانه مرکز، کتب الکترونیک مرجع ، مهم و کاربردی لاتین پزشکی را غالبا به صورت فصلی تهیه و گردآوری و از طریق مکاتبات اداری، درج در قسمت  اخبار سایت کتابخانه و تابلو اعلانات نیز به صورت شفاهی به اساتید ، گروه های آموزشی و دانشجویان اطلاع رسانی می نماید.

 • اطلاع رسانی در مورد پایگاه های اطلاعاتی

راهنماها و پوسترهای متعددی جهت معرفی پایگاه ها و آشنایی کاربران با نحوه جستجو در پایگاه های اطلاعاتی پزشکی توسط کارشناس کتابخانه تهیه و غالبا روزآمد شده و در قالب نامه اداری ، درج در قسمت راهنماهای آموزشی و اخبار سایت کتابخانه و نیز سایت توسعه تحقیقات بالینی کوثر ، نیز برخی به صورت پوستر لمینت و به صورت شفاهی به کاربران اطلاع رسانی می گردد.

 • اطلاع رسانی نمایشگا ها

اطلاع رسانی موارد مختلف مانند برگزاری نمایشگاه بین الملی کتاب، هفته کتاب، نمایشگاه وجین کتابخانه در قالب نامه اداری ، درج در قسمت اخبار سایت و تابلو اعلانات کتابخانه توسط کارشناس کتابخانه صورت می گیرد.