معرفی اتاق عمل جراحی قلب

-         نام بخش :اتاق عمل جراحی قلب

-         تخصص بخش: تمام اعمال جراحی قلب باز و بسته بزرگسال و اطفال- اعمال جراحی عروق مرکزی و محیطی

-         تعداد تخت: دو عدد تخت جراحی   

-         سایر اتاق ها و فضاهای جنبی مهم: اتاق اسکراب- اتاق وسایل استریل- کلاس درس

 

اعمال جراحی شایع انجام شده در سال گذشته:

-          1. تامپوناد قلبی 2. پریکاردیو سنتز 3. جراحی دریچه های قلب 4. ترمبوز آمبولی عروق ریوی 5. شنت عروقی 6.   CABG (عمل جراحی بای پس عروق کرونر) 7. جراحی ناهنجاری های مادرزادی قلب) 8. جراحی تومورهای قلبی 9. جراحی بیماریهای عروق بزرگ بدن

-         نام و تخصص مسئول فنی بخش: دکتر کامران قدس (فوق تخصص جراحی قلب)

-         نام و تخصص سرپرستار بخش: زهره دوست محمدی ( کارشناس پرستاری– پرفیوژنیست)

-         نام و تخصص پزشکان بخش: دکتر کامران قدس (جراح قلب) - دکتر محمد فروزش فرد (فوق تخصص بیهوشی قلب)

-         محل قرارگیری بخش در بیمارستان: طبقه دوم بیمارستان - بخش قلب و عروق

-         امکانات و تجهیزات مهم بخش: اکسیژن و ساکشن مرکزی- ماشین بیهوشی2عدد- دستگاه پمپ قلب و ریه2عدد- دستگاه اتو ترانسفیوژن- پمپ انفوزیون7عدد- دستگاه بالون پمپ2عدد- دستگاه وارمر سرم- دستگاه کوتر2عدد – الکتروشوک2عدد- یخچال و تلویزیون و سایر تجهیزات و لوازم ضروری

مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر سمنان، مرکز اصلی درمان بیماریهای قلبی و جراحی قلب در استان سمنان است و آنژیوگرافی قلب نیز در این مرکز انجام می شود. به همین علت با جذب و آموزش نیروهای تخصصی مورد نیاز و مشارکت بخش خصوصی اتاق عمل جراحی قلب این بیمارستان از سال 1392 و همزمان با افتتاح بیمارستان راه اندازی شده و به ارائه خدمت مشغول است. با انجام اعمال جراحی قلب در این بیمارستان همشهریان و هم استانی های عزیز سمنانی دیگر نیازی به عزیمت به تهران و شهرهای مجاور و صرف هزینه های گزاف جهت انجام عمل جراحی قلب ندارند.

گزارشی از خبر جراحی قلب در بیمارستان کوثر سمنان:

بنا بر گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي سمنان:

 عمل جراحی تعویض و ترمیم همزمان سه دریجه قلب نخستین بار در  آبان ماه 1393 با موفقیت در بیمارستان کوثر سمنان صورت گرفت.

دكتر کامران قدس، جراح قلب در جمع خبرنگاران  گفت: این عمل بر روی یک بیمار جوان که سال ها از بیماری تنگی نفس رنج می برد و دچار بزرگی قلب شده بود، صورت گرفت.

وی افزود: این بیمار 27 ساله، با تابعیت افغان، در حین فعالیت و کار با کمبود شدید تنفس روبرو می شد و با انجام اکو مشخص شد سه دریجه قلب وی به دلیل تب رماتیسمی و رماتیسم قلب خراب شده است.

دكتر قدس گفت: این نارسایی سبب شده بود فشار ریه افزایش یابد و قلب وی بزرگ تر از حالت عادی شود و توانایی پمپاژ خون به بدن را نداشته باشد.

جراح قلب تصریح کرد: پس از موافقت بیمار با عمل جراحی، عمل تعویض یک دریجه و ترمیم دو دریچه با موفقیت بر روی این بیمار صورت گرفت. حال عمومی وی نیز اکنون خوب و رضایت بخش است.

وی انجام عمل جراحی برای تعویض یا ترمیم سه دریچه قلب در کشور را کم دانست و گفت: پس از عمل، ریتم قلب بیمار که بسیار نامنظم بود، هم اکنون بسیار خوب و منظم شده است.