امیکرون یا ویروس جهش یافته کووید 19 ، علائم و تاثیر تزریق واکسن

روابط عمومی مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی کوثر

امیکرون یا ویروس جهش یافته کووید 19 ، علائم و تاثیر تزریق واکسن ها

 امیکرون یا ویروس جهش یافته کووید 19 ، علائم و تاثیر تزریق واکسن ها

افرادی که دوزهای توصیه شده از واکسن‌های معتبر را به همراه دوز بوستر یا همان تقویت‌کننده دریافت کرده‌اند؛ بالاترین سطح محافظت را در برابر وقوع فرم شدید بیماری با ویروس امیکرون و بستری شدن در بیمارستان دارند

امیکرون یا ویروس جهش یافته کووید 19 چیست؟

ویروس امیکرون نوع جدید و جهش یافته‌ای از ویروس کرونا یا همان SARS-CoV-2 است که اولین بار در اواسط نوامبر سال 2021 در آفریقای جنوبی کشف و گزارش شد. اعتقاد بر این است که در این گونه جدید از ویروس که نام علمی آن B.1.1.529 می‌باشد؛ جهش‌های زیادی رخ داده است. به همین خاطر متخصصان سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد شیوع این سویه جدید و ناشناخته ابراز نگرانی کرده‌اند.
واریانت‌ها یا همان سویه‌ها بخش طبیعی از تکامل ویروس‌ها هستند. خبر بد این است که ویروس تا زمانی که قادر به آلوده کردن، تکثیر و انتقال باشد؛ به تکامل خود ادامه می‌دهد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بارها اعلام کرده‌اند که همه‌ی واریانت‌های ویروس‌ها خطرناک نیستند و اغلب ما متوجه وقوع آنها نمی‌شویم. تنها زمانی که این تغییر باعث مسری‌تر شدن ویروس شود یا بتوانند افراد را دوباره آلوده کند؛ باید در مورد خطرناک بودن آن نگران شد.

امیکرون چه تفاوتی با سایر ویروس کرونا دارد؟

در مقایسه با ویروس اصلی SARS-CoV-2 که اولین بار در سال 2019 در چین شناسایی شد؛ نزدیک به 50 جهش در ویروس امیکرون رخ داده است. این تغییرات به چندین روش کلیدی مشخص می‌شوند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در ساختار ویروس‌ها، پروتئین اسپایک آنهاست. این بخش از ویروس در واقع همان قسمتی است که با سلول‌های انسانی در تماس است و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. آنتی‌بادی‌ها به پروتئین اسپایک متصل شده و از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کنند. بنابراین پروتئین اسپایک نقش مهمی در نحوه عملکرد ویروس و نحوه توقف آن توسط سیستم ایمنی بازی می‌کند.
ویروس امیکرون 36 جهش در پروتئین اسپایک خود دارد. این عدد در مقایسه با 10 جهش در آلفا، 12 جهش در گاما و 9 جهش در دلتا واقعا قابل توجه است. این سویه در پروتئین اسپایک خود دارای جهش‌هایی است که مستقیما به گیرنده‌ای به نام ACE2 در سلول‌های انسانی متصل می‌شود. به نظر می‌رسد جهش‌های ویروس امیکرون، میل آن را برای ACE2 افزایش داده و به آن اجازه می‌دهند تا سلول‌های انسانی را به طور موثرتری آلوده و در نتیجه سرعت تولید مثل و قابلیت انتقال خود را افزایش دهد.

نشانه ها و علائم کرونا اومیکرون

پروفسور ایرنه پترسن، استاد اپیدمیولوژی و انفورماتیک سلامت در دانشگاه کالج لندن معتقد است که اگرچه آبریزش بینی و سردرد علائم بسیاری از عفونت‌ها هستند؛ اما ممکن است اولین و تنها علامت ابتلا به کووید نیز باشند. بنابراین اگر این علائم را دارید؛ توصیه می‌کنیم چند روز خود را قرنطینه کرده و سپس تست PCR بدهید. یک مطالعه معتبر که توسط دولت بریتانیا حمایت مالی می‌شود نیز علائم اصلی مرتبط با این سویه از کووید را شناسایی و اعلام کرده است که بسته به اینکه فرد بیمار قبلا واکسینه شده است یا خیر، ممکن است این علائم متفاوت باشند. اما عمده علائمی که از آنها به عنوان نشانه‌های ابتلا به ویروس امیکرون یاد می‌کنند عبارتند از:

 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • عطسه
 • گلو درد
 • سرفه‌های مداوم 

  کدامیک از واکسن های کرونا توانایی مقابله با امیکرون را دارند؟

  در حالی که شواهدی وجود ندارد که نشان دهد واکسن‌های معتبر و موجود برای کرونا بر روی این سویه مؤثر نیستند؛ اما در تحقیقات مختلف آمده که برخی از جهش‌های گزارش شده در ژن اسپایک این ویروس، ممکن است کارایی واکسن‌های موجود را کاهش دهد. با این حال، محافظت ناشی از واکسن، محافظتی است که توسط تولید آنتی‌بادی‌ها و همچنین ایمنی سلولی ایجاد می‌شود. انتظار می‌رود این نوع محافظت نسبتا پایدار‌تر از ایمنی طبیعی باشد.
  امیکرون جدیدترین سویه کرونا، به سرعت در حال گسترش در سراسر جهان است و محققان در حال رقابت برای درک این مسئله هستند که واکسن‌ها کشف شده تا کنون در برابر این نوع جدید از ویروس کرونا چه مقدار مقاومت دارد؟ چندین مطالعه اولیه، اثربخشی واکسن‌های فعلی کووید-19 را در برابر گونه امیکرون ارزیابی کرده‌اند. نتایج حاصل از این تحقیقات تا کنون نشان داده‌اند که واکسن‌های تک یا دو دوز محافظت بسیار کمتری نسبت به واکسن‌های دارای دوز بوستر دارند. اما به نظر می‌رسد تمام واکسن‌های تایید شده سازمان جهانی بهداشت قادرند در برابر فرم شدید بیماری از بدن محافظت کنند. مطالعات انجام شده در آزمایشگاه‌ها و روی جوامع مختلف تایید کرده‌اند که واکسیناسیون کامل به همراه یک دوز بوستر، محافظت قوی‌تری در برابر عفونت با گونه امیکرون ایجاد می‌کند. مهم است به خاطر داشته باشید که اکثر این مطالعات، آزمایشگاهی هستند و ممکن است عملکرد واقعی واکسن‌ها را منعکس نکنند.

  در مجموع چیزی که تا کنون مطالعات توانسته‌اند در مورد این سویه از کرونا تا حدودی تایید کنند این است که افرادی که دوزهای توصیه شده از واکسن‌های معتبر را به همراه دوز بوستر یا همان تقویت‌کننده دریافت کرده‌اند؛ بالاترین سطح محافظت را در برابر وقوع فرم شدید بیماری با ویروس امیکرون و بستری شدن در بیمارستان دارند. با این وجود برخی از تحقیقات اثبات کرده‌اند که امیکرون می‌تواند ایمنی ایجاد شده توسط واکسن‌ها را دور بزند و حتی در افرادی که دوز بوستر واکسن خود را دریافت کرده‌اند نیز ایجاد عفونت کند. به همین خاطر بیشتر پزشکان، همچنان بر روی رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کنار دریافت واکسیناسیون کامل، به عنوان اصلی‌ترین روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونا تاکید دارند.
لینک کوتاه خبر :
عاطفه فرهادی
تهیه کننده:

عاطفه فرهادی

تصاویر

امیکرون یا ویروس جهش یافته کووید 19 ، علائم و تاثیر تزریق واکسن ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید *