.

30 فروردین 1400 روز علوم آزمایشگاهی

 30 فروردین 1400 روز علوم آزمایشگاهی

30 فروردین 1400 روز علوم آزمایشگاهی

.

سی ام فروردین روز آزمایشگاه روز بزرگداشت جرجانی آزمایشگر، پژوهنده، پزشک نابغه و تیزهوشی است که پزشکی تنها یکی از دانش‌های او بود.
جرجانی" آزمایشگر، پژوهنده، پزشک نابغه و تیزهوشی بوده که پزشکی تنها یکی از دانش‌های او بود. او در عرفان و فلسفه و ادبیات پارسی نیز سر آمد روزگار خود بود. بزرگترین فرهنگ نامه زمان خویش را هم او نوشت. بسیاری از بیماری‌ها را برای نخستین بار هم او توصیف کرد و در حدود ۱۰۰۰ سال پیش روش‌های آزمایشگاهی نوینی را ابداع کرد!...و با کتابش "ذخیره خوارزمشاهی"، زبان علمی‌ پارسی را جان دوباره ای بخشید. شاید نام گذاری این روز به یاد او کمترین کار نسلی قدرشناس و میهن دوست باشد. جرجانی را می‌توان دنباله روی "برزویه"، طبیب بزرگ ایرانی روزگار ساسانیان دانست. او همان خدمتی را به زبان پارسی کرد که پیش از او فردوسی به تاریخ ایران و سهروردی به عرفان ایرانی نموده بودند.

 

 کتاب " ذخیره خوارزمشاهی" جرجانی به لحاظ ادبی شاهکاری بی نظیر در نثر پارسی است.  خورشید تابان و آسمان پر ستاره ایران، همواره الهام بخش بزرگان و اندیشمندانی بوده که روزگار هرگز آنان و آثارشان را به دست فراموشی نخواهد سپرد. بزرگانی که بیش از آنکه طبابت بدانند "حکمت" می‌دانستند. آنان آموخته بودند که چگونه باید دوست را یافت، عشق ورزید و چگونه باید پویایی زندگی را به تماشا نشست.

 

این روز بزرگداشت تمام جان‌ها و اندیشه‌هایی است که درخدمت آرمان‌های رویایی بزرگانی چون رازی، ابن سینا و جرجانی بوده اند.

 

روز آزمایشگاه، روز پاسداشت انسان‌های متعالی است، انسان هایی که در دوره‌های مختلف و در فراز و نشیب‌های این مرز و بوم، آینه وار در خدمت دردمندان بوده اند.

 

این روز، روز درود به تمام آزمایشگاهیانی است که در پویایی نظام طبابت خالصانه از خود گذشته اند، روز سپاس از جان‌ها و اندیشه‌های والای آنان.

آقای علی علی عسگر
تهیه کننده:

آقای علی علی عسگر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *