نام بخش: اورژانس

تخصص بخش: اورژانس عمومی داخلی و جراحی

تعداد تخت:

36 تخت جهت بیماران تحت نظر - 5 تخت احیا - 5 تخت معاینه - 1 تخت ایزوله -1 تخت تزریقات-  1 تخت جهت گرفتن نوار قلب

* اورژانس داخلی و اورژانس جراحی:

بخش اورژانس بیمارستان کوثر سمنان از دو قسمت اورژانس داخلی و جراحی تشکیل شده که در هر قسمت دارای 18 تخت می باشد. در قسمت اورژانس داخلی یک اتاق مخصوص ایزوله و یک اتاق جهت گرفتن نوار قلب و یک اتاق احیای قلبی ریوی 4 تخت و یک اتاق جهت دارو و تجهیزات می باشد.  

*سایر اتاق ها و فضاهای جنبی مهم:

واحد تریاژ با یک تخت مخصوص تزریقات- اتاق تروما و پانسمان با 5 تخت معاینه و یک تخت احیا - اتاق مسئول بخش  -  چهار ایستگاه پرستاری - دو اتاق رختکن پرسنل - یک اتاق مخصوص دستیاران کشیک داخلی - دو اتاق آبدارخانه  و اتاق مخصوص انبار تجهیزات لوازم مصرفی - یک اتاق انبار تجهیزات ضروری در مواقع بحران - یک اتاق عمل سرپایی مجهز به تجهیزات اتاق عمل

همچنین در سالن ورودی اورژانس اتاق متخصص طب اورژانس – اتاق معاینه و ویزیت پزشک عمومی – واحد پذیرش وصندوق- سرویس های بهداشتی – دستگاه خرید اتوماتیک- دستگاه خودپرداز – واحد انتظامات اورژانس و سالن انتظار  مستقر می باشد.

     *بیماریهای شایع مراجعه کننده به بخش اورژانس در سال گذشته:

بیماران حوادث ترافیکی (تصادفی)- شکستگی- دردشکم- درد کلیه (رنال کولیک)- سکته قلبی ومغزی- دیابت- فشارخون- تشنج- آسم- ادم حاد ریه- درد قفسه سینه- گاستروآنتریت و..

*معرفی مسولین و پزشکان بخش:

-         نام و تخصص مسئول فنی بخش: دکتر محمدرضا مونسان (متخصص طب اورژانس)

-         نام و تخصص سرپرستار بخش: خانم الهام رحمانی (کارشناس پرستاری)

-         نام و تخصص پزشکان بخش:

-         متخصص طب اورژانس : دکتر محمد رضا مونسان-دکتر مهدی یار احمدی -محمد امیر احمدی-دکتر سمانه صبوری

-         جراح عمومی مقیم: دکتر نوید حسینی فر – خانم معصومه ملا نوروزی-خانم دکتر ایزدی –آقای دکتر برزگر

-         پزشک عمومی: دکتر محمود رشیدان- دکتر محمد کرم الدین – دکتر علی اکبرطالبی-  - دکتر ارمین حاجی زاده  - دکتر آناهیتا نجم الدین- دکتر تسبندی

        

*میزان مراجعین در سال گذشته از زمان اجرای طرح تحول سلامت: 76000 نفر

*میزان مراجعین در سه ماهه اول سال 94: 24000 نفر

*محل قرارگیری بخش در بیمارستان: در طبقه همکف با درب ورودی جداگانه در ضلع غربی بیمارستان

 

*امکانات و تجهیزات مهم بخش:

دستگاه مانیتورینگ دیواری- دستگاه ونتیلاتور پرتابل- دستگاه سونوگرافی پرتابل-الکتروشوک – دستگاه نوار قلب- دستگاه وارمر خون و سرم- دستگاه اسلیت لمپ- هد لمپ- چراغ سیالتیک- شیوتز – پالس اکسی متری –دستگاه بیهوشی و تخت بیهوشی و کوتر برقی جهت اتاق عمل اورژانس- انواع ست های جراحی- ساکشن واکسیژن مرکزی وپرتابل- برانکار ویلچر و هیتر برقی و یخچال و...

 

 

*روند معمول پذیرش و درمان بیماران در بخش:

با مراجعه بیمار به واحد تریاژ وتکمیل فرم تریاژ و سطح بندی بیماران بر اساس آن از سطح 1 تا 5 که بیماران سطح 1 و 2 بلافاصله به اتاق احیا منتقل وتحت نظر متخصص طب اورژانس درمان می شوند. بیماران سطح 3 داخلی و جراحی به واحد پذیرش جهت تشکیل پرونده مراجعه و به ترتیب تحت نظر رزیدنت داخلی و پزشک عمومی ویزیت ودرمان می شوند و در قسمت های مربوطه اقدامات درمانی و پرستاری  آنها انجام می گیرد و بیماران سطوح 4 و 5 داخلی و جراحی نیز به ترتیب توسط رزیدنت داخلی و پزشک عمومی به طور سرپایی ویزیت وتحت درمان قرار می گیرند.

*راهنمای همراهان وبیماران :

- شماره تماس اورژانس داخلی :2047-2048

- شماره تماس اورژانس جراحی:2042-2041

-  اتاق سر پرستار :2050

- واحد پذیرش : 2054-2055

* نمازخانه: در محوطه بیرون از اورژانس سمت راست آن در حیاط واقع شده است و وسایل لازم جهت انجام فرائض دینی در بخش نیز موجود است.

* ساعت توزیع غذا طبق برنامه شامل (صبحانه 7 الی 8 –نهار 12 الی 13- شام 19 الی 20) می باشد

*امور بیمه و مددکاری: مراجعه روزانه کارشناسان مددکاری به اورژانس ومحل استقرار کارشناسان مددکاری و بیمه در طبقه همکف جنب واحد مدارک پزشکی می باشد.

*پمفلت های آموزشی بیماری های شایع بخش:

شامل آتل گیری وگچ گیری- سوختگی – پانسمان- سنگ های کلیه- سکته قلبی- ادم حاد ریه- آسم -دیابت- فشار خون- سنگ کیسه صفرا و... تهیه شده و در اختیار بیماران عزیز قرار می گیرد.