بخش اکوکاردیوگرافی و تست ورزش:

 

بخش اکوکاردیوگرافی و تست ورزش مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر سمنان در طبقه دوم واقع شده و در شیفت صبح فعال می باشد. همچنین نوبت دهی مراجعه کنندگان بصورت تلفنی و حضوری انجام می شود.

 

بخش اکوکاردیوگرافی این مرکز دارای دو تخت جهت انجام اکوکاردیوگرافی و یک تخت جهت تست ورزش می باشد.

  تجهیزات این بخش شامل یک دستگاه اکو فعال (که قابلیت  TEE  دارد)- یک دستگاه اکو  پرتابل – یک دستگاه تست ورزش  و یک دستگاه هولتر ECG می باشد.

 

مسئول فنی بخش: خانم دکتر رحیمه اسکندریان (متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی)

مسئول اجرائی بخش: خانم محمودی

 

بیماریهای شایع بخش:  

بیماریهای مادر زادی قلب

 بیماریهای دریچه ای قلب

بیماریهای ایسکمی قلب

 

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی):

در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی دارای فرکانس بالا (که ما فوق صوت نیزنامیده می‌شود) برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می‌شود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب به داخل بدن فرستاده می‌شود. این امواج صوتی ساختارها و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکوها از طریق مبدل (پروب) مجددا دریافت می‌شوند. اکوها در مونیتور به تصاویر تبدیل می‌شوند.

با استفاده از انواع مختلف روش‌های اکوکاردیوگرافی، پزشک  اندازه، شکل و انقباض عضله قلب را مشاهده می‌کند، همچنین نحوه عملکرد دریچه‌های قلب و جریان‌خون در قلب و سرخرگ‌ها را می‌بیند. در طول اکوکاردیوگرافی دو بعدی ساختار و عملکرد قلب مشاهده می‌شوند و اکوکاردیوگرافی داپلر برای ارزیابی جریان خون در درون قلب و شناسایی الگوهای غیرطبیعی جریان خون به‌کار می‌رود. 
 اگر اکوکاردیوگرافی همراه با یک استرس تست انجام شود، ممکن است مشخص نماید که آیا دیواره قلب بعد از ورزش به خوبی حرکت می‌کند؟ ممکن است در حین ورزش به قسمتی از عضله قلب خون کافی نرسد و کاهش خون‌رسانی در حین ورزش باعث عدم توانایی عضله قلب برای منقبض شدن شود که این حالت با اکوکاردیوگرافی نشان داده می‌شود.