پروژه ساخت مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر در آبان ماه سال 1385 در پی سفر پربرکت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله) به استان سمنان و حسب الامر معظم له مورد تایید و تصویب قرار گرفت و در زمینی به مساحت 32  هکتار و با زیربنای 25000 متر مربع توسط دستگاه اجرایی وزارت  راه و شهر سازی ( سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی و عمومی ) در همان سال عملیات ساخت آن آغاز گردید.

بخش کت لب، آی سی یو جراحی قلب باز و  اتاق عمل مرتبط،  با توجه به ضرورت و صلاحدید تیم مدیریتی دانشگاه در مهرماه سال 1391 در این مرکز شروع به فعالیت نمود و در نهایت در زمستان 1391 با سفر ریاست جمهور محترم به صورت رسمی افتتاح  گردید.

انتقال بیمارستان فاطمیه (س) سابق به این مرکز به عنوان مرکز داخلی در مرداد ماه سال 1392 با بخش های داخلی مردان، شیمی درمانی، داخلی زنان، اعصاب و روان، دیالیز، اورژانس داخلی ، آی سی یو داخلی، سی سی یو  و... انجام شد و بیمارستان رسما مورد بهره برداری قرار گرفت. مطابق با زمانبندی های انجام شده انتقال بخشهای جراحی از بیمارستان امیرالمومنین (ع)  در خرداد ماه 1393 صورت گرفت و فعالیت خود را به عنوان مرکز جراحی با بخشهای اورژانس جراحی، جراحی مردان، جراحی زنان، جراحی سرپایی، آی سی یو جراحی و اتاق عمل آغاز نمود و در تاریخ مذکور،  مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر به عنوان مرکز داخلی و جراحی در سمنان به فعالیت خود در ارائه خدمات تشخیص و درمانی ادامه داد.

درسال 1398 بخشهای اسکوپی (آندوسکوپی ،کلونوسکوپی ،آندوسونوگرافی و...) ، دپارتمان قلب (کت لب ، پست سی سی یو ،جراحی قلب باز ،اتاق عمل قلب و..) و بخش VIP (هتل بیمارستان) به این مجموعه اضافه گردیدند.

 در اردیبهشت 1401 بخش برونکوسکوپی افتتاح شد و همچنین دستگاه سی تی آنژیوگرافی به بهره برداری رسید.

 اورژانس مرجع استان سمنان در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر سمنان پانزدهم بهمن ماه سال 1401 با حضور مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مساحت سه هزار و 700 مترمربع افتتاح شد.