فراخوان 

دوره ی آموزشی ویژه سفیران اهدای عضو

اگر علاقمند هستید در راستای نهادینه کردن فرهنگ والای اهدای عضو در کنار ما باشید،
در دوره آموزشی ویژه سفیران اهدای عضو ثبت نام نمایید.
 
☎️ تلفن هماهنگی: ۳۳۴۳۷۸۳۶-۰۲۳
 
���� چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰
 
⏰ از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰
 
▫️مکان: سالن امام جواد (ع) ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان
 
����واحد فراهم آوری اعضای پیوندی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

 

افزایش ۶۶ درصدی اهدای عضو در ۶ ماه نخست سال جاری

تهران - ایرنا - رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اهدای عضو بستگی به روحیه ایثار یک ملت دارد، گفت: شیوع کرونا سبب شد در سال ۹۹، افت چشمگیری در اهدای عضو داشته باشیم اما آمارها از رشد ۶۶ درصدی آن در ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به سال ۹۹ حکایت دارند.

مهدی شادنوش روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اشاره به اینکه پیوند عضو یک روش درمانی انتخابی نیست که اگر این درمان انجام نشد اقدام به درمان دیگری کرد، اظهار داشت: در اکثر موارد فرد در شرایطی قرار دارد که یا عضو اهدایی به او پیوند می شود و به زندگی ادامه می دهد یا اینکه اجبارا با زندگی وداع می کند.

وی با تاکید بر اینکه شیوع کرونا باعث کاهش اهدای عضو شد، افزود: در سال ۹۸ بالاترین میزان اهدای عضو را داشتیم اما در سال ۹۹ و با شیوع کرونا، تا کمیته های علمی وزارت بهداشت، شرایط پیوند در دوران کرونا را فراهم کنند و شرایط محیطی از قبیل مدیریت کرونا ساماندهی شود با افت در حوزه پیوند اعضا مواجه بودیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری وزارت بهداشت افزود: زیرا از سویی امکانات بیمارستان ها و کادر درمان بر روی کرونا تمرکز کرده بود و از سویی دیگر آن ها که می خواستند پیوند بگیرند نگرانی داشتند و از منزل کمتر خارج می شدند. در مورد افرادی هم که اهدا باید انجام می شد چون مشکوک به آلوده بودن به ویروس کرونا بودند امکان اهدا نبود.

شادنوش یادآور شد: همه این عوامل باعث شد در سال ۹۹، افت چشمگیری در اهدای عضو داشته باشیم اما خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ و ۶ ماه نخست سال، آمار نشان داد نسبت به سال ۹۹، رشدی ۶۶ درصدی را داشتیم.

روحیه ایثار اهدای عضو در ۶ ماهه نخست سال رکورد شکست

شادنوش با تاکید بر اینکه مساله اهدای عضو یک مساله فرهنگی است و بستگی به روحیه ایثار یک ملت دارد، گفت: تقویت روحیه ایثار میسر نمی شود مگر با نقش آفرینی مراجع تاثیرگذار اجتماعی از قبیل رسانه ها، هنرمندان، ورزشکاران، سینما و همه کسانی که ضریب نفوذ بالایی در مسایل اجتماعی دارند.

وی افزود: خوشبختانه طی سال های گذشته همه این ارکان به صورت جدی تری وارد موضوع فرهنگ سازی اهدای عضو شدند تا آنجا که در سال ۹۸  و پیش از شروع کرونا، به بالاترین سطح اهدای عضو نسبت به سال های گذشته دست یافتیم.

شادنوش یادآور شد: با شیوع کرونا این روند دچار اختلال شد اما وضعیت ۶ ماهه نخست سال جاری که حکایت از افزایش ۶۶ درصدی دارد، نشان می دهد که مردم با همان آمادگی قبل، در روزهای مبادا و سخت که باید تصمیمی برای اهدای عضو عزیز دچار مرگ مغزی خود بگیرند، تصمیم های درست می گیرند و اقدام به اهدای عضو می کنند.

تا رسیدن به شاخص استاندارد اهدای عضو فاصله داریم

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری وزارت بهداشت با یادآوری اینکه روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بر اثر کمبود اعضای پیوندی جان خود را از دست می‌دهند و، تصریح کرد: اگر بیماری دچار مرگ مغزی شد در چنین شرایطی اهدای عضو به جای سپردن اعضا به خاک، می‌تواند نجات بخش زندگی هشت فرد و زدودن رنج و درد از خانواده‌های ایشان باشد.

وی با تاکید بر اینکه تا رسیدن به نقطه اوج وضعیت مطلوب اهدای عضو فاصله زیادی داریم، خاطرنشان کرد: در سطح جهانی، شاخصی با عنوان پی ام پی برای اهدای عضو در نظر گرفته شده است که بر اساس آن برآورد سنجی می شود که در  هر یک میلیون جمعیت چند نفر اهدای عضو می کنند.

شادنوش افزود: در کشور ما این شاخص در سال ۹۸ به ۱۴.۷ رسید که بالاترین میزان اهدای عضو بود.  اما نقطه مطلوب ما در جمعیت ۸۲ میلیونی، پی ام پی ۲۶ است که با آن فاصله داریم اما خوشبختانه روند اهدای عضو در ایران نشان دهنده این است که همواره مردم با شناخت هر چه بیشتر موضوع همکاری بیشتری را نشان می دهند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری وزارت بهداشت با یادآوری اینکه ۱۴ هزار نفر در کشور در انتظار پیوند عضو هستند، گفت: افرادی هستند که نامشان در سامانه پیوند وزارت بهداشت ثبت شده که در انتظار پیوند هستند.

تبلیغات و دیوار نوشته های مربوط به اهدای عضو کلاهبرداری است

شادنوش با بیان اینکه بیشترین نوع پیوند مربوط به کلیه است، اظهار داشت: در برچسب ها و دیوار نوشته ها شاهد فروش کلیه یا سایر اعضای بدن هستیم که با پیگیری از طریق مراجع قضایی مشخص شد که کلاهبرداری است.

وی خطاب به مردم تاکید کرد: مردم گول تبلیغات و دیوار نوشته های مربوط به اهدای عضو را نخورند و هیچ جوره اعتماد نکنند زیرا قطع به یقین کلاهبرداری است. ضمن اینکه سامانه اهدای کلیه و سایر اعضا به گونه ای نیست که کسی بتواند خارج از سیستم تعبیه شده که نزدیک به سه سال است راه اندازی شده است کلیه یا عضو تهیه کند.

شادنوش توضیح داد: در حقیقت در مراکز پیوند وزارت بهداشت، کسانی که کاندیدای دریافت عضو هستند با کد ملی و مشخصات لازم ثبت نام شده اند. در هر زمان عضوی اهدایی پیدا شود هم وارد سامانه می شود و بر اساس شاخص هایی که گیرنده دارد و اینکه وضعیت اورژانس او چگونه است، ده نفر اولی که با مشخصات اهدا کننده مطابقت دارند بررسی می شود تا برای پیوند عضو آماده شوند.

 رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری وزارت بهداشت درباره نحوه دریافت کارت اهدای عضو توسط متقاضیان هم خاطرنشان کرد: افراد برای اهدای عضو می توانند با پیامک کردن کد ملی خود به شماره ۳۴۳۲  اعلام آمادگی برای اهدای عضو کنند و کد ملی آنان در سامانه پیوند ستاره دار می شود تا در زمانی که بر اثر اتفاقی دچار مرگ مغزی شدند اهدای عضو صورت بگیرد.

وی در مورد مرگ مغزی یادآور شد: مرگ مغزی مرگ قطعی است که فقط قلب و ریه ها تا زمانی با دستگاه کار می کنند که خانواده ها در این فرصت طلایی امکان تصمیم گیری برای اهدای عضو عزیزانشان را داشته باشند.

شادنوش با یادآوری اینکه جامعه هنرمندان به خوبی با اهدای عضو همکاری کرده اند گفت: در همه رده های سنی امکان اهدای عضو وجود دارد فقط در زمان اهدا، عضو مورد بررسی قرار می گیرد که قابل اهدا هست یا خیر. حتی در رده های سنی بالا با بررسی کبد یا کلیه سالم فرد، اهدا صورت می گیرد.

 

قوانین اهدای عضو در کشورهای مختلف

 

قوانین اهدای عضو هر کشوری متاثر از شرایط فرهنگی و قوانین مدنی آن کشور است.
با پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی و گشوده شدن افق‌های روشن در حفظ جان بیماران با انجام پیوند اعضا به بیماران، فهرست انتظار بیماران چشم به راه به‌صورت روزافزونی در حال طولانی‌تر شدن است. این موضوع که زندگی یا مرگ یک بیمار نیازمند، به تصمیم ما در دوران زندگی و آگاهی ما از فرصت‌های انتظار احتمالی پیش رو وابستگی تنگاتنگ دارد، باعث افزایش اهمیت و حساس‌تر شدن افزایش آگاهی جمعی و ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه بخشش بدون چشم‌داشت اعضا از موارد مرگ مغزی در زمان وقوع شده است.
هر فرد با افزایش دانش و آگاهی خود قادر است در موقعیت‌های حساس تصمیمات صحیح‌تری اتخاذ کند که در بحث اهدای عضو این تصمیمات به زندگی یا مرگ حداقل 8 انسان و بدتر شدن شرایط زندگی برای تعداد زیادی از چشم‌انتظاران دریافت بافت(نسوج) مربوط می‌شود که موضوعی بسیار مهم و قابل بررسی است.
 
آگاهی دادن به افراد جامعه بدون شک کمک‌کننده در تصمیم‌گیری سریع و صحیح در مواقع لزوم و  شناساندن پتانسیل‌های کمک به هم نوعان حتی پس از مرگ است. 
پس از انجام پیوندهای موفق در جهان و افزایش نیاز به اعضا و بافت‌های انسانی، هر کشور قانونی در جهت تسهیل دسترسی به عضو و زایل نشدن حقی از بخشندگان عضو و هم‌زمان مبارزه با قاچاق اعضای بدن مکتوب و تصویب کرد که همواره به‌روزرسانی می‌شود. 
 
این قوانین باتوجه به شرایط فرهنگی و قوانین مدنی هر کشور تدوین‌شده که با توجه به تنوع بالای فرهنگی افراد جهان، این قوانین در جزییات تفاوت‌هایی دارند اما اصل حاکم در همه این قوانین و در همه‌ی کشورها به‌صورت ثابت، هدیه تلقی شدن این عمل بزرگ و انسانی است. حفظ کرامت فردی در کنار نجات چند زندگی، از الویت‌ها و مشترکات این قوانین در سرتاسر جهان است.
 
این تفاوت‌ها دستمایه بررسی قوانین کشورهای دیگر جهان در زمینه رضایت به اهدای عضو قرار گرفته و به امید آن‌که با انتشار آن در نشریه‌های مرتبط با اهدای عضو در آینده نزدیک و انعکاس در شبکه‌های اجتماعی و سایت اهدا به نشانی www.EHDA.ir، تا حدی به افزایش آگاهی و دانش افراد علاقه‌مند و دلسوز کشورمان کمک کند و همچنین پاسخگوی سوالات متعدد آن‌ها دراین زمینه باشد، تا با کمک هم به نجات جان انسان‌ها سرعت بیشتری بخشیده باشیم.
 
مبنای انتخاب کشورها برای بررسی قوانین اهدای عضو در آن‌ها، آمار سالانه آن‌ها در اهدا و پیوند است که بیانگر میزان موفقیت این کشورها در زمینه فرهنگ‌سازی اهدای عضو است.
 
  • تهیه و تنظیم:
دکتر شاگین شهریاری
پژوهشگر مرکز تحقیقات پیوند ریه پژوهشکده سل و بیماری‌های ریوی دکتر مسیح دانشوری، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران

 

 

ویژه نامه  الکترونیکی روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان  خرداد ماه1400پیوند

 

 

 

    گنگره دو روزه تازه های اهدا و پیوند در تاریخ 13 و 14 مرداد ماه

  

 

 

  پیوند قلب مصنوعی به یک بیمار ایتالیایی در بیمارستان ناپل                                                         

 

به گزارش واحد خبر بین‌الملل انجمن اهدای عضو ایرانیان، شرکت کارمات فرانسه، که از سال ۲۰۰۸ سابقه ساخت قلب مصنوعی را در پرونده کاری خود دارد، روز دوشنبه اعلام کرد که یکی از قلب‌های مصنوعی ساخته شده را برای پیوند زدن به یک بیمار ایتالیایی فروخت.

این جراحی توسط دکتر سیرو مایلو، جراح حاذق قلب و در بیمارستان ناپل انجام گرفته است. این مرکز یکی از مراکزی‌ست که بیشترین تجربه را در حوزه قلب مصنوعی در ایتالیا داراست. در دسامبر ۲۰۲۰ شرکت کارمات مجوز فروش قلب مصنوعی Aeson به عنوان پلی تا پیوند را کسب کرده است. این مجوز بر اساس نتایج مطالعه pivotal  بدست آمده. تحقیقی که از سال ۲۰۱۶ آغاز گشته و تاکنون ادامه دارد. 

در نوامبر ۲۰۱۹ نتایج یازده بیمار که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته بودند نشان داد که ۷۳٪ آنها برای ۶ ماه توانستند با این قلب مصنوعی زنده بمانند یا در عرض این ۶ ماه موفق به پیوند قلب شوند. 

این اولین فروش خارج از طرح تحقیقاتی این محصول توسط این شرکت می باشد که راهی جدید در توسعه این شرکت محسوب میشود و این امید را ایجاد میکند که مشتریان بیشتری در فرانسه و آلمان تا پایان امسال آن را دریافت کنند. هزینه این پیوند، ۱۷۷ هزار یورو بوده که توسط سیستم "بهداشت منطقه‌ای" آن منطقه تامین گشته است.

منبع wio news

20 جولای ۲۰۲۱

 

       

 

                درج نشان «اهدای عضو» بر روی «کارت های ملی» با تصویب دولت                                                                     

 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از پیگیری و تصویب درج نشان «اهدای عضو» بر روی «کارت های ملی» خبر داد.

دکتر نجفی‌زاده در گفت وگو با ایسنا گفت: متاسفانه در ایران حدود ۱۰ درصد بزرگسالانمان کارت اهدای عضو دارند، در حالیست که این آمار در آمریکا به ۵۶ درصد رسید و در انگلیس بیش از یک‌سوم بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند. زیرا در کشورهای غربی بر روی گواهی‌نامه درج می‌شود که فرد تمایل به اهدای عضو دارد.

وی افزود: در ایران هشت سال است که پیگیری کردیم که نشان تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه درج شود، اما موفق نشده بودیم. حتی یکبار تا کمیسیون اجتماعی دولت رفت و رد شد. ما مجددا از طریق وزارت بهداشت، وزارت کشور و راهنمایی رانندگی اقدام کردیم و با پیگیری دکتر جهانگیری دوباره موضوع در کمیسیون اجتماعی مطرح شد که ما را دعوت کردند و دلایل‌مان را توضیح دادیم. خوشبختانه پذیرفتند و چند روز قبل در هیات دولت تصویب شد. حتی به این صورت تصویب شد که نه‌تنها کارت گواهی نامه، بلکه در اطلاعات کارت ملی ثبت شود که فرد تمایل به اهدای عضو دارد. قرار است طی روزهای آینده این مصوبه ابلاغ شود و بعد باید برای اجرای آن را پیگیری کنیم.

کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو بعد از کرونا

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در ادامه صحبت‌هایش درباره تاثیر کرونا بر روند اهدای عضو، گفت: متاسفانه کرونا باعث شد که آمار اهدای عضو در کل جهان کاهش یابد. البته برخی کشورها بعد از این افت، توانستند دوباره اهدای عضوشان را به سطح اولیه یا دو سوم سطح اولیه بازگردانند. در ایران متاسفانه آمار اهدای عضو نصف شد و به حالت عادی هم برنگشته است. بر این اساس ما کاهش ۵۰ درصدی داشتیم. پیش از این محاسبه کرده بودیم که روزی هفت تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در لیست انتظار پیوند، فوت می‌کنند. حال تصور کنید که اکنون چند نفر به دلیل نرسیدن عضو فوت می‌کنند. علت هم فقط این نیست که تمام نیروی انسانی و تجهیزات بیمارستانی برای کرونا به کار گرفته شده و در عین حال علت فقط این نیست که مشکل است ثابت کنید که یک اهدا کننده کرونا ندارد، بلکه در برخی مناطق به بهانه کرونا آمارمان افت کرده است. البته باید توجه کرد که حتی یک ویروس کرونا می‌تواند فرد پیوندی را از بین ببرد. حدود هفت تا ۱۰ برابر کار تیم‌ها سخت‌تر شده است؛ چراکه باید مطمئن باشند که اهداکننده ویروس کرونا را در بدنش ندارد.

نجفی‌زاده با بیان اینکه سالانه از ۳۰۰۰ مورد بالقوه مرگ مغزی مناسب فقط ۱۰۰۰ مورد اهدا می‌شود، گفت: در عین حال ۵۶ واحد اهدای عضو در کل کشور داریم. دوسال قبل ۱۰۷۸ مورد اهدا داشتیم که سال گذشته حدود ۵۰۰ اهدا بود و نشان می‌دهد که آمار بسیار افت داشته است.

 

 

ثبت نشان رضایت دارنده کارت ملی به اهدای عضو در صورت فوت یا مرگ مغزی به علت تصادفات رانندگی


به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ باتوجه به اهمیت نجات جان افراد نیازمند عضو و در نتیجه ارتقاء سلامت و امید جامعه و نیز ایجاد ظرفیت تبلیغ و تشویق افراد جامعه به موضوع اهدا عضو، با پیشنهاد وزارت کشور و انجمن اهدای عضو مبنی بر ثبت نشان رضایت دارنده کارت ملی به اهدای عضو در صورت فوت یا مرگ مغزی به علت تصادفات رانندگی موافقت کرد.

بر اساس این تصمیم، سازمان ثبت احوال کشور مکلف است با اعلام رضایت به اهدای عضو دارندگان کارت ملی بالای ۱۸ سال سن، نسبت به درج مشخصه ای مبنی بر رضایت به اهدای اعضای سالم دارنده کارت ملی در صورت فوت یا مسلم شدن مرگ مغزی وی اقدام نماید. البته انتخاب گزینه تمایل به اهدای عضو، در حکم وصیت نامه نمی باشد و رضایت اولیای دم پس از مرگ مغزی برای اهدای عضو ضروری است.

افزون بر این، همزمان با انتخاب گزینه تمایل به اهدای عضو، اطلاعات مورد نیاز متقاضی برای پلیس راهنمایی و رانندگی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمه مرکزی ایران و سازمان نظام وظیفه، جهت درج این رضایت در گواهینامه رانندگی، پرونده الکترونیک سلامت، بیمه شخص ثالث و دفترچه بیمه تامین اجتماعی متقاضی ارسال می شود.

ضمنا نحوه اقدام و هماهنگی تشکل های فعال در این حوزه با سازمان ثبت احوال کشور و سایر دستگاه های ذی ربط، مطابق دستورالعملی است که توسط وزرای کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

 

 

                                

   

     طرح جدید اهدای عضو در انگلیس

                                                                                                                                                     

طبق قانون قدیم انگلیس، افراد برای اهدای اعضای بدن خود باید پیش از مرگ رضایت خود را اعلام می‌کردند. اما نمایندگان مجلس انگلیس سال گذشته به طرحی رای دادند که قانون از «تمایل برای اهدای عضو» به «انصراف از اهدای عضو» تغییر کرد. به این ترتیب، شهروندان انگلیس به صورت خودکار مشمول این طرح می شوند.

براساس طرح جدید دولت انگلیس که از دو ماه دیگر رسما به اجرا گذاشته می‌شود، تمام افراد متوفی مشمول اهدای عضو خواهند بود، مگر آنکه در دوران حیاتشان انصراف داده باشند.

بر اساس این طرح که قرار است از ۲۰ می ( ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) اجرایی شود قانون به وزارت بهداشت انگلیس اجازه می‌دهد تا اعضای بدن افراد متوفی را برای نجات جان بیماران خارج کرده و پیوند بزنند. 

طبق قانون قدیم انگلیس، افراد برای اهدای اعضای بدن خود باید پیش از مرگ رضایت خود را اعلام می‌کردند. اما نمایندگان مجلس انگلیس سال گذشته به طرحی رای دادند که قانون از «تمایل برای اهدای عضو» به «انصراف از اهدای عضو» تغییر کرد. به این ترتیب، شهروندان انگلیس به صورت خودکار مشمول این طرح می شوند. 

«مت هنکوک» وزیر بهداشت انگلیس می‌گوید: افراد زیادی در انتظار دریافت عضو اهدایی جان خود را از دست می‌دهند. برای همین مصمم بودم که آمار اعضای اهدایی را افزایش دهم.

وی قانون جدید را گامی مهم در راستای اهدای راحت‌تر اعضای بدن خواند که می‌تواند جان صدها نفر در سال را نجات دهد.

گزارش‌ها حاکی است که حدود ۵ هزار و ۲۰۰ نفر در انگلیس در انتظار دریافت و پیوند عضو اهدایی هستند. دولت انگلیس امیدوار است که قانون جدید سبب شود تا سالانه ۷۰۰ عضو اهدایی بیشتری صورت گیرد.

افرادی که مایل به مشارکت در طرح جدید دولت انگلیس نیستند، می‌توانند از طریق اعلام در تارنمای وزارت بهداشت و با در جریان گذاشتن اقوام خود انصراف دهند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

خبرها