ویژه نامه  الکترونیکی روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان  خرداد ماه1400پیوند

 

 

 

    گنگره دو روزه تازه های اهدا و پیوند در تاریخ 13 و 14 مرداد ماه

  

 

 

  پیوند قلب مصنوعی به یک بیمار ایتالیایی در بیمارستان ناپل                                                         

 

به گزارش واحد خبر بین‌الملل انجمن اهدای عضو ایرانیان، شرکت کارمات فرانسه، که از سال ۲۰۰۸ سابقه ساخت قلب مصنوعی را در پرونده کاری خود دارد، روز دوشنبه اعلام کرد که یکی از قلب‌های مصنوعی ساخته شده را برای پیوند زدن به یک بیمار ایتالیایی فروخت.

این جراحی توسط دکتر سیرو مایلو، جراح حاذق قلب و در بیمارستان ناپل انجام گرفته است. این مرکز یکی از مراکزی‌ست که بیشترین تجربه را در حوزه قلب مصنوعی در ایتالیا داراست. در دسامبر ۲۰۲۰ شرکت کارمات مجوز فروش قلب مصنوعی Aeson به عنوان پلی تا پیوند را کسب کرده است. این مجوز بر اساس نتایج مطالعه pivotal  بدست آمده. تحقیقی که از سال ۲۰۱۶ آغاز گشته و تاکنون ادامه دارد. 

در نوامبر ۲۰۱۹ نتایج یازده بیمار که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته بودند نشان داد که ۷۳٪ آنها برای ۶ ماه توانستند با این قلب مصنوعی زنده بمانند یا در عرض این ۶ ماه موفق به پیوند قلب شوند. 

این اولین فروش خارج از طرح تحقیقاتی این محصول توسط این شرکت می باشد که راهی جدید در توسعه این شرکت محسوب میشود و این امید را ایجاد میکند که مشتریان بیشتری در فرانسه و آلمان تا پایان امسال آن را دریافت کنند. هزینه این پیوند، ۱۷۷ هزار یورو بوده که توسط سیستم "بهداشت منطقه‌ای" آن منطقه تامین گشته است.

منبع wio news

20 جولای ۲۰۲۱

 

       

 

                درج نشان «اهدای عضو» بر روی «کارت های ملی» با تصویب دولت                                                                     

 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از پیگیری و تصویب درج نشان «اهدای عضو» بر روی «کارت های ملی» خبر داد.

دکتر نجفی‌زاده در گفت وگو با ایسنا گفت: متاسفانه در ایران حدود ۱۰ درصد بزرگسالانمان کارت اهدای عضو دارند، در حالیست که این آمار در آمریکا به ۵۶ درصد رسید و در انگلیس بیش از یک‌سوم بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند. زیرا در کشورهای غربی بر روی گواهی‌نامه درج می‌شود که فرد تمایل به اهدای عضو دارد.

وی افزود: در ایران هشت سال است که پیگیری کردیم که نشان تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه درج شود، اما موفق نشده بودیم. حتی یکبار تا کمیسیون اجتماعی دولت رفت و رد شد. ما مجددا از طریق وزارت بهداشت، وزارت کشور و راهنمایی رانندگی اقدام کردیم و با پیگیری دکتر جهانگیری دوباره موضوع در کمیسیون اجتماعی مطرح شد که ما را دعوت کردند و دلایل‌مان را توضیح دادیم. خوشبختانه پذیرفتند و چند روز قبل در هیات دولت تصویب شد. حتی به این صورت تصویب شد که نه‌تنها کارت گواهی نامه، بلکه در اطلاعات کارت ملی ثبت شود که فرد تمایل به اهدای عضو دارد. قرار است طی روزهای آینده این مصوبه ابلاغ شود و بعد باید برای اجرای آن را پیگیری کنیم.

کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو بعد از کرونا

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در ادامه صحبت‌هایش درباره تاثیر کرونا بر روند اهدای عضو، گفت: متاسفانه کرونا باعث شد که آمار اهدای عضو در کل جهان کاهش یابد. البته برخی کشورها بعد از این افت، توانستند دوباره اهدای عضوشان را به سطح اولیه یا دو سوم سطح اولیه بازگردانند. در ایران متاسفانه آمار اهدای عضو نصف شد و به حالت عادی هم برنگشته است. بر این اساس ما کاهش ۵۰ درصدی داشتیم. پیش از این محاسبه کرده بودیم که روزی هفت تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در لیست انتظار پیوند، فوت می‌کنند. حال تصور کنید که اکنون چند نفر به دلیل نرسیدن عضو فوت می‌کنند. علت هم فقط این نیست که تمام نیروی انسانی و تجهیزات بیمارستانی برای کرونا به کار گرفته شده و در عین حال علت فقط این نیست که مشکل است ثابت کنید که یک اهدا کننده کرونا ندارد، بلکه در برخی مناطق به بهانه کرونا آمارمان افت کرده است. البته باید توجه کرد که حتی یک ویروس کرونا می‌تواند فرد پیوندی را از بین ببرد. حدود هفت تا ۱۰ برابر کار تیم‌ها سخت‌تر شده است؛ چراکه باید مطمئن باشند که اهداکننده ویروس کرونا را در بدنش ندارد.

نجفی‌زاده با بیان اینکه سالانه از ۳۰۰۰ مورد بالقوه مرگ مغزی مناسب فقط ۱۰۰۰ مورد اهدا می‌شود، گفت: در عین حال ۵۶ واحد اهدای عضو در کل کشور داریم. دوسال قبل ۱۰۷۸ مورد اهدا داشتیم که سال گذشته حدود ۵۰۰ اهدا بود و نشان می‌دهد که آمار بسیار افت داشته است.

 

 

ثبت نشان رضایت دارنده کارت ملی به اهدای عضو در صورت فوت یا مرگ مغزی به علت تصادفات رانندگی


به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ باتوجه به اهمیت نجات جان افراد نیازمند عضو و در نتیجه ارتقاء سلامت و امید جامعه و نیز ایجاد ظرفیت تبلیغ و تشویق افراد جامعه به موضوع اهدا عضو، با پیشنهاد وزارت کشور و انجمن اهدای عضو مبنی بر ثبت نشان رضایت دارنده کارت ملی به اهدای عضو در صورت فوت یا مرگ مغزی به علت تصادفات رانندگی موافقت کرد.

بر اساس این تصمیم، سازمان ثبت احوال کشور مکلف است با اعلام رضایت به اهدای عضو دارندگان کارت ملی بالای ۱۸ سال سن، نسبت به درج مشخصه ای مبنی بر رضایت به اهدای اعضای سالم دارنده کارت ملی در صورت فوت یا مسلم شدن مرگ مغزی وی اقدام نماید. البته انتخاب گزینه تمایل به اهدای عضو، در حکم وصیت نامه نمی باشد و رضایت اولیای دم پس از مرگ مغزی برای اهدای عضو ضروری است.

افزون بر این، همزمان با انتخاب گزینه تمایل به اهدای عضو، اطلاعات مورد نیاز متقاضی برای پلیس راهنمایی و رانندگی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمه مرکزی ایران و سازمان نظام وظیفه، جهت درج این رضایت در گواهینامه رانندگی، پرونده الکترونیک سلامت، بیمه شخص ثالث و دفترچه بیمه تامین اجتماعی متقاضی ارسال می شود.

ضمنا نحوه اقدام و هماهنگی تشکل های فعال در این حوزه با سازمان ثبت احوال کشور و سایر دستگاه های ذی ربط، مطابق دستورالعملی است که توسط وزرای کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و ابلاغ خواهد شد.

 

 

                                

   

     طرح جدید اهدای عضو در انگلیس

                                                                                                                                                     

طبق قانون قدیم انگلیس، افراد برای اهدای اعضای بدن خود باید پیش از مرگ رضایت خود را اعلام می‌کردند. اما نمایندگان مجلس انگلیس سال گذشته به طرحی رای دادند که قانون از «تمایل برای اهدای عضو» به «انصراف از اهدای عضو» تغییر کرد. به این ترتیب، شهروندان انگلیس به صورت خودکار مشمول این طرح می شوند.

براساس طرح جدید دولت انگلیس که از دو ماه دیگر رسما به اجرا گذاشته می‌شود، تمام افراد متوفی مشمول اهدای عضو خواهند بود، مگر آنکه در دوران حیاتشان انصراف داده باشند.

بر اساس این طرح که قرار است از ۲۰ می ( ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) اجرایی شود قانون به وزارت بهداشت انگلیس اجازه می‌دهد تا اعضای بدن افراد متوفی را برای نجات جان بیماران خارج کرده و پیوند بزنند. 

طبق قانون قدیم انگلیس، افراد برای اهدای اعضای بدن خود باید پیش از مرگ رضایت خود را اعلام می‌کردند. اما نمایندگان مجلس انگلیس سال گذشته به طرحی رای دادند که قانون از «تمایل برای اهدای عضو» به «انصراف از اهدای عضو» تغییر کرد. به این ترتیب، شهروندان انگلیس به صورت خودکار مشمول این طرح می شوند. 

«مت هنکوک» وزیر بهداشت انگلیس می‌گوید: افراد زیادی در انتظار دریافت عضو اهدایی جان خود را از دست می‌دهند. برای همین مصمم بودم که آمار اعضای اهدایی را افزایش دهم.

وی قانون جدید را گامی مهم در راستای اهدای راحت‌تر اعضای بدن خواند که می‌تواند جان صدها نفر در سال را نجات دهد.

گزارش‌ها حاکی است که حدود ۵ هزار و ۲۰۰ نفر در انگلیس در انتظار دریافت و پیوند عضو اهدایی هستند. دولت انگلیس امیدوار است که قانون جدید سبب شود تا سالانه ۷۰۰ عضو اهدایی بیشتری صورت گیرد.

افرادی که مایل به مشارکت در طرح جدید دولت انگلیس نیستند، می‌توانند از طریق اعلام در تارنمای وزارت بهداشت و با در جریان گذاشتن اقوام خود انصراف دهند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

خبرها