انجام اولین عمل جراحی تعبیه کاتتر دیالیز صفاقی در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر سمنان

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان:

انجام اولین عمل جراحی تعبیه کاتتر دیالیز صفاقی در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر سمنان

 انجام اولین دیالیز صفاقی در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر سمنان

دکتر عبداله پور رئیس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر از انجام اولین دیالیز صفاقی در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خبر داد

 

دکتر عبداله پور رئیس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی کوثر از انجام اولین دیالیز صفاقی در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خبر داد.

وی با اعلام این خبر افزود: اولین دیالیز صفاقی با حضور دکتر اتابک یکی از مجرب ترین نفرولوژیست های کشور در زمینه دیالیز صفاقی، دکتر برزگر متخصص جراحی عمومی، دکتر همتی فوق تخصص جراحی توراکس ،دکتر یارمحمدی متخصص نفرولوژی و دکتر ملانوروزی متخصص جراحی عمومی با موفقیت انجام شد.

دکتر عبداله پور در ادامه توضیح داد: با توجه به نیاز بخشی از بیماران دیالیزی و با توجه به تاکید وزارت بهداشت مبنی بر استفاده حداقل 15 درصد از بیماران نیازمند به دیالیز به استفاده از روش دیالیز صفاقی، از ابتدای سال 91 پیگیری های لازم جهت کسب مجوز، تعیین مکان، تهیه امکانات و تجهیزات لازم، آموزش و تامین نیروی انسانی اعم از پزشک و پرستار متخصص آغاز شده و در نهایت پس از حدود چهار سال امروز شاهد راه اندازی واحد دیالیز صفاقی مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کوثر سمنان هستیم.

وی در ادامه گفت: این مرکز با در اختیار داشتن پزشکان متخصص و فوق تخصص، پرستاران آموزش دیده و امکانات و تجهیزات لازم اولین مرکز در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان است که موفق به راه اندازی این واحد گردیده و اولین دیالیز صفاقی را با موفقیت به انجام رسانده است.

لازم به ذکر است:در دیالیز صفاقی با یک روش ساده لوله‌ای نرم و کوچک تحت عنوان کاتتر در جدار شکم برای دسترسی دائم به حفره صفاق،کار گذاشته می‌شود و از طریق آن محلول دیالیز وارد حفره صفاق می‌شود تا این محلول سموم و آب اضافی بدن بیمار را گرفته و سپس از همان طریق محلول اشباع شده از سموم و آب بدن تخلیه شده و محلول جدید جایگزین شود. انجام این عمل پس از آموزش‌های لازم در مرکز دیالیز صفاقی، توسط  خود فرد در منزل به راحتی امکان‌پذیر است.

لینک کوتاه خبر :
کلمات کلیدی